wtorek, 12 lipca 2016

3. Charakterystyka paliw wykorzystywanych w ogrzewnictwie i ciepłownictwie: specyfika i wymagania źródeł ciepła, magazynowanie, dostępność, ekologia i ekonomia.

Paliwa stosowane w ogrzewnictwie i ciepłownictwie można podzielić na naturalne i sztuczne, ale dużo trafniejszym podziałem wydaje się być podział na paliwa stałe i płynne.

Paliwa stałe to:
- węgiel - tani, łatwo dostępny, trzeba przywiść i magazynować, popiół, zanieczyszczenie powietrza, ciągła kontrola, kopci, czadzi...
- koks - j.w.
- drewno - tanie, mała wartość opałowa więc kłopotliwe magazynowanie, dymi, popiół
- biomasa - tanie, trochę łatwiejsze w magazynowaniu, ekologiczne, na wsi,

Paliwa płynne:
- olej opałowy - drogi jak diabli, słaby ekologicznie, zbiornika paliwa
- gaz ziemny - idealny, stosunkowo tani przy dzisiejszych ocieplonych budynkach, z sieci, czysty, bezobsługowy, wysokoenergetyczny
- gaz płynny - jak wyżej ale trzeba magazynować, jest droższy

Jeśli mamy możliwość podłaczenia gazu ziemnego to nie ma sensu szukać innego paliwa. Najtańsze będzie drewno i biomasa, węgiel, gaz ziemny, gaz płynny i na końcu olej opałowy.


3 komentarze:

  1. A co sądzicie o zbiornikach na paliwo i gaz? Ja tutaj https://ekonstal.pl/ znalazłam bardzo ciekawą ofertę zbiorników stalowych prosto od producenta. Myśle o skorzystaniu z niej. Już od jakiegos czasu zastanawiamy się nad zbiornikiem z gazem koło domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatna wiedza na temat różnych rodzajów paliw do ogrzewania i ich wpływu na efektywność systemów grzewczych.
    https://biomasapartner.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatny artykuł, myślę, że przyda się wielu osobom
    spolshy

    OdpowiedzUsuń