poniedziałek, 11 lipca 2016

10. Naturalna i mechaniczna wentylacja hal przemysłowych.

Sposób i schemat wentylacji hal przemysłowych zależy od takich aspektów jak:
- sposób użytkowania obiektu, typ wykonywanej produkcji,
- wysokość obiektu oraz sposoby magazynowania towarów,
- możliwości podziału na strefy grzewcze,
- dodatkowe wymagania technologii produkcji

Możemy stosować wentylację naturalną i mechaniczną, lub ich połączenie. Wysokość hali wpływa na duży gradient temperatury, gorące powietrze gromadzi się pod sufitem powodując duże straty przez dach. Ten naturalny ruch powietrza możemy wykorzystać montując pod sufitem otwory wywiewne lub wentylatory dachowe. Możemy też przemieszczać powietrze spod dachu do stref przebywania ludzi montując specjalne aparaty nadmuchowe, lub tak organizować nawiew by powietrze nawiewane porywało ze sobą gorące powietrze podsufitowe. Można też stosować wentylację wyporową czyli nawiew na dole i samoistny ruch powietrza ku górze. Można stosować aerację czyli ukształtowaną wentylację nawiewno-wywiewną polegającą na sile wiatru i różnicy temperatur/ciśnień. W tym celu dokonuje się analizy budynku, warunków wietrznych i odpowiednio sytuuje się otwory nawiewne i wywiewne, ich otwarcie i zamknięcie uzależnione jest od "pory roku". Czasem wentylację naturalną wspomaga się mechanicznie kiedy sama nie daje rady - nazywamy to wentylacją hybrydową.

Ogólnie w takich obiektach chodzi o ekonomikę rozwiązania. Koszty eksploatacyjne z jakimi mamy do czynienia przy takich kubaturach są bardzo duże, a każdy zysk przekłada się na rentowność obiektu. Należy wiec przemyśleć sprawę i w miarę możliwości jak najmocniej wykorzystać wentylację naturalną i warunki panujące wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Przy dużych obiektach możemy też pomyśleć o wentylacji strefowej, czyli wentylowaniu stref przebywania ludzi, stanowisk pracy.


Inną kwestią jest typowa wentylacja przemysłowa, ale to chyba nie o tym pytanie.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz