poniedziałek, 11 lipca 2016

15. Wentylacja lokalizująca, działanie, elementy instalacji (kanały, obudowy, okapy itp.)

Wentylacja lokalizująca to rodzaj wentylacji przemysłowej mający na celu zachamowanie rozprzestrzeniania się i  wychwycenie zanieczyszczeń powstających w trakcie procesów przemysłowych. Odbywa się to przy pomocy różnego rodzaju odciągów miejscowych:
- okapów
- odciągów szczelinowych
- obudów
- ssawek

Cała instalacja składa się z odciagów, kanałów ssawnych, wentylatora, kanałów tłocznych, filtrów i wyrzutni.

Najskuteczniejszym typem odciągów są obudowy "hermetyczne". Odcinają one źródło zanieczyszczeń od otocznia, a tworzone w obudowie podciśnienie umożliwia ruch powietrza w nieszczelnościach tylko do wewnątrz obudowy.

Obudowy częściowe są wygodniejsze w pracy i również zapewniają dobrą skuteczność, częściowo izolują źródło zanieczyszczenia, blokują wpływ otoczenia na przestrzeń nad emitorem,

Okapy (dolne, górne i boczne) są stosowane głównie przy zanieczyszczeniach lżejszych od powietrza. Okap nie osłania tak miejsca emisji jak wcześniej wymienione odciągi więc strumień powietrza musi być większy. W celu zmniejszenia strumienia, lub zwiększenia skuteczności stosuje się okapy ścienne czym redukuje się liczbę "kierunków ssania". Stosuje się też przegrody kierujące, płyty ograniczające pole szczeliny okapu, zwiększa to prędkość strugi odciągu.

Odciągi brzegowe/szczelinowe stosuje się głównie do odciągania oparów znad poziomu cieczy w wannach (np. przy powłokach galwanicznych). Kluczowa jest tu prędkość porywania, tak jak w odkurzaczu, węższa szczelina lepiej ciagnie, ma większy zasięg. Czasem konieczne jest stosowanie odciągów dwustronnych, czyli szczeliny po 2 dstronach wanny, czasem dodatkowo (jesli jest możliwość) dodaje się nawiew z góry który kieruje powietrze w szczeliny. Tu również możliwy jest myk ze ścianą z jednej strony, zawęża nam to kierunki rozprzestrzeniania do trzech.

Ssawki miejscowe, są to ruchome przewody wentylacyjne podsunięte bardzo blisko miejsca emisji zanieczyszczeń, tu również stosuje się kołnierze w celu zwiększenia prędkości porywania.  Budowa ssawki musi być dostosowana do maszyny i stanowiska pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz