Mamy 4 główne sposoby ogrzewania budynków i pomieszczeń, są to:
- Grzejniki konwektorowe
- Ogrzewanie płaszczyznowe
- Ogrzewanie powietrzne
- Promienniki
Pierwsze 3, działają poprzez ogrzanie powietrza w pomieszczeniu, ostatni działa inaczej grzejac "ciała".
Ogrzewanie grzejnikowe jest najpopularniejsze, choć głównie głównie stosowane jako wysokotemperaturowe dziś powoli ustępnuje miejsca innym. Wadą jest gradient pionowy i poziomy temperatury w pomieszczeniu i wysoką temperatura grzejnikow która negatywnie wpływa na odczucia. Zaletą jest popularność rozwiązania, łatwość modernizacji i rozbudowy. Stosunkowo łatwa i skuteczna regulacja i średnia lub mała bezwładność.
Corazpopularniejsze są dziś ogrzewania płaszczyznowe czyli głównie.podłogowe. Mają szereg zalet jak np. optymalny gradient pionowy i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, niska temperatura zasilania, niska temperatura grzejnika, brak ingerencji w wystrój wnętrza, przy zachowaniu dopuszczalnych temperatur nie ma efektu gwałtownej konwencji unoszące pył. Minusem jest często błędne wykonanie, problem z poprawkami i modernizacją, pewne ograniczenia dotyczące wykończenia podłóg, duża bezwładność i co za tym idzie kłopotliwa regulacja.
Ogrzewanie powietrzne wydaje się być idealne, grzeje szybko, jest ekonomiczne, umożliwia w jednej instalacji umieścić funkcje grzania, chłodzenia, nawilżania i suszenia. Minusem są gabaryty instalacji, trzeba wsyztsko przemyśleć na etapie projektowania, a montować na etapie budowy. O taką instalację trzeba też dbać, zwykle wystarczy myć lub wymieniać filtry.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńOd zawsze moim jedynym wyborem są grzejniki konwektorowe https://interblue.pl/grzejniki-konwektorowe,c,194 które nie dość, że ładnie wyglądają to bardzo szybko nagrzewają pomieszczenie. W ciepłe dni mogę je schować z racji, że nie są potrzebne i oczywiście zyskuję trochę więcej miejsca.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń