wtorek, 12 lipca 2016

2. Sposoby ogrzewania budynków i pomieszczeń: zadania, zalety i wady oraz specyficzne wymagania poszczególnych rozwiązań.

Mamy 4 główne sposoby ogrzewania budynków i pomieszczeń, są to: 
- Grzejniki konwektorowe 
- Ogrzewanie płaszczyznowe 
- Ogrzewanie powietrzne 
- Promienniki 

Pierwsze 3, działają poprzez ogrzanie powietrza w pomieszczeniu, ostatni działa inaczej grzejac "ciała". 

Ogrzewanie grzejnikowe jest najpopularniejsze, choć głównie głównie stosowane jako wysokotemperaturowe dziś powoli ustępnuje miejsca innym. Wadą jest gradient pionowy i poziomy temperatury w pomieszczeniu i wysoką temperatura grzejnikow która negatywnie wpływa na odczucia. Zaletą jest popularność rozwiązania, łatwość modernizacji i rozbudowy. Stosunkowo łatwa i skuteczna regulacja i średnia lub mała bezwładność. 

Corazpopularniejsze są dziś ogrzewania płaszczyznowe czyli głównie.podłogowe. Mają szereg zalet jak np. optymalny gradient pionowy i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, niska temperatura zasilania, niska temperatura grzejnika, brak ingerencji w wystrój wnętrza, przy zachowaniu dopuszczalnych temperatur nie ma efektu gwałtownej konwencji unoszące pył. Minusem jest często błędne wykonanie, problem z poprawkami i modernizacją, pewne ograniczenia dotyczące wykończenia podłóg, duża bezwładność i co za tym idzie kłopotliwa regulacja.

 Ogrzewanie powietrzne wydaje się być idealne, grzeje szybko, jest ekonomiczne, umożliwia w jednej instalacji umieścić funkcje grzania, chłodzenia, nawilżania i suszenia. Minusem są gabaryty instalacji, trzeba wsyztsko przemyśleć na etapie projektowania, a montować na etapie budowy. O taką instalację trzeba też dbać, zwykle wystarczy myć lub wymieniać filtry. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz