poniedziałek, 11 lipca 2016

18. Procesy nawilżania i osuszania powietrza w urządzeniach klimatyzacyjnych oraz bezpośrednio w pomieszczeniach.

Jak powszechnie wiadomo, głównymi zadaniami wentylacji klimatyzacyjnej jest kszatałtowanie temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu. W tym celu nalezy przygotować powietrze nawiewane o odpowiednich parametrach, mamy więc grzanie i chłodzenie oraz osuszanie i nawilżanie.

Procesy osuszania i nawilżania mogą przebiegać w instalacji wentylacyjnej, ale też bezpośrednio w o pomieszczeniu.

Osuszanie powietrza odbywa się na chłodnicach ze ścianką o temperaturze niższej niż temp. punktu rosy. Nawilżanie w instalacji mamy parowe i wodne.

Nawilżacze parowe działają poprzez wprowadzenie pary wodnej o niskim ciśnieniu, jest to para nasycona o temperaturze 105-110*C. Taka metoda nawilżania praktycznie nie wpływa na temperaturę powietrza.

Nawilżanie wodne polega na kontakcie powietrza z wodą, wykorzystuje się albo dysze natryskowe, albo złoże. Wymagana jest duża powierzchnia styku. Parametry wynikowe powietrza zależą od temperatury wody i powietrza, możliwe jest chłodzenie i grzanie, oraz nawilżanie bez wpływu na temperaturę.

Kształtować wilgotność powietrza możemy także bezpośrednio w pomieszczeniu, możemy w tym celu użyć nawilżaczy:
- ultradźwiękowych - stosunkow droga eksploatacja, mała wydajność, duża wrażliwość
- ewoporacyjnych - przepływ powietrza przez wilgotny filtr
- parowych - drogi ale czysty i skuteczny, dobry w szpitalach
- wysoko - ekonomiczne, chłodzą, wrażliwe na osady
- i niskociśnieniowe - ekonomiczne w eksploatacji, chłodzą, odporne na wodę wodociągową

Podobnie możemy zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu stosując osuszacze kondensacyjne (schładzanie poniżej punktu rosy i skraplanie wilgoci w osuszaczu) i adsorbcyjne (odbieranie wilgoci z powietrza przez materiał silnie higroskopijny.. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz