wtorek, 12 listopada 2013

Wysokość montażu baterii umywalkowych, prysznicowych i wannowych. Ściennych i stojących.

Info ze strony muratora:

Wysokość, na jaką należy doprowadzić instalację wodną, zależy od rodzaju baterii i urządzenia sanitarnego, do którego będzie dostarczana woda. Rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę układa się w bruzdach w ścianie i/albo w podłodze (w posadzce lub w styropianie pod posadzką)
W przypadku baterii ściennych umywalkowych, wannowych lub natryskowych końce rur z ciepłą i zimną wodą należy doprowadzić dokładnie do miejsca ich montażu. Przyjmuje się następujące odległości:
  • baterię umywalkową montuje się 25-35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki, czyli 100-120 cm nad podłogą (standardowa wysokość montażu umywalki to 75-85 cm)
  • baterię wannową – co najmniej 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny, minimum 60 cm nad podłogą;
  • baterię prysznicową – 110-130 cm nad podłogą, a główkę prysznicową – około 180 cm nad podłogą.
Odstęp między rurami z ciepłą i zimną wodą powinien wynosić około 15 cm, zwykle można go skorygować w granicach 2 cm za pomocą łączników mimośrodowych.
Miejsce montażu baterii wytycza się jeszcze przed ułożeniem posadzki i tych kilka centymetrów (grubość posadzki) należy dodać do zalecanych wysokości zamontowania baterii.
Podobnie doprowadza się instalację wodną do baterii podtynkowych – czy to wannowych, czy prysznicowych. W wyznaczonym miejscu montuje się element mieszający podtynkowy, obok niego łączniki do zamontowania wylewki i słuchawki prysznicowej, a w bateriach natryskowych – dodatkowo dysze do hydromasażu. Baterie różnych producentów mogą mieć różne wymagania montażowe, dlatego kupując je, warto sprawdzić, czy jest dołączona dokładna instrukcja instalowania poszczególnych elementów.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku baterii umieszczanych na urządzeniach sanitarnych. Na umywalkach najczęściej montuje się baterie stojące, zwane też sztorcowymi, jednootworowe. Do wanien często wybierane są baterie trzy- lub cztero­otworowe, których wylewkę, słuchawkę prysznicową oraz uchwyt do regulacji strumienia i temperatury wody montuje się w oddzielnych otworach w obrzeżu wanny lub w półce za nią. Baterie sztorcowe umieszcza się w otworze lub otworach i za pomocą elastycznych wężyków w metalowym oplocie albo miedzianych rurek pokrytych na zewnątrz warstwą chromu łączy z instalacją wodną. Standardowa długość wężyków to30 cm.
Przyjmuje się, że instalację wodną do umywalki doprowadza się na wysokość 60-65 cm nad podłogą. Bateria sztorcowa do wanny musi mieć zakończenia rur z ciepłą i zimną wodą umieszczone poniżej krawędzi, zwykle około 45 cm nad podłogą. Dobrze jest przed zamontowaniem baterii ustawić na przykład wannę czy umywalkę na planowanym miejscu i „doświadczalnie” ustalić wysokość baterii, która będzie gwarantowała wygodne korzystanie z niej. Można właśnie w ten sposób uwzględnić nietypowy (na przykład wyjątkowo wysoki) wzrost domowników. Warto też sprawdzić przy tej okazji, czy wylewka jest odpowiednio długa i struga wody trafia do wnętrza wanny, a nie na jej krawędź.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz